Kliknite za ogled na spletu

IRI UL logo

Pozdravljeni!

Koliko pametnih naprav je v vašem domu? Katere informacijske tehnologije zasedajo vaše delovno okolje, zahtevajo kanček vaše pozornosti in vam vsak dan ukradejo nekaj časa? Ste morda nekaj tednov preizkušali pametno uro med popoldanskim tekom v naravi, potem pa ugotovili, da so številčni podatki o hitrosti, metrih in kilometrih in bitju srca dejansko odveč? Če smo še pred petnajstimi leti navdušeno zrli v dvovrstične zaslone prvih množično dosegljivih mobilnih telefonov ter čakali, da zacingljajo ali zapiskajo, smo danes s tehnologijami zasičeni. Začeli smo iskati načine, da se znebimo stalnega tehnološkega nadzora in onesposobimo nadležna obvestila, ki nam sporočajo, recimo, da je prispela elektronska pošta. Želimo si umirjenih tehnologij.

 

V raziskovalnem in razvojnem podjetju Xerox PARC v Palo Altu v Kaliforniji (danes PARC), kjer so se že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja posvečali razvoju ljudem prijaznih informacijskih tehnologij, sta idejni oče koncepta vseprisotnih tehnologij, Mark Weiser, in John Seely Brown razmišljala o prihodnosti človeštva, ki bo prepleteno z informacijskimi tehnologijami. Sredi devetdesetih let sta predvidela, da bo zaradi mnoštva prenosnih, povezanih in vseprisotnih tehnoloških naprav eden najpomembnejših izzivov 21. stoletja razvoj in oblikovanje umirjenih tehnologij (calm technologies). To so tiste tehnologije, ki večino časa ostajajo v ozadju naše pozornosti ter v pravem trenutku stopijo v ospredje. Antropologinja Amber Case, ki preučuje interakcije med ljudmi in tehnologijami, pravi, da živimo v dobi povezanih tehnologij, čeprav o mnogih niti ne razmišljamo. Ste že kdaj bili na konferenci o pralnih strojih? Najbrž ne, vendar takšne naprave poganjajo prve vseprisotne tehnologije, namenjene prenosu elektrike. Ta je v našem bivalnem okolju postala nevidna, opazimo lahko le njene učinke. Kako bi bilo, če bi bile vse naše naprave tako neopazne in bi zahtevale malo ali nič vzdrževanja in pozornosti, se med drugim sprašuje Case.

 

Umirjene tehnologije so torej takšne, ki spoštujejo naš mir, delujejo v periferiji zavesti in nam omogočajo, da nemoteno opravljamo tisto, kar smo si zadali. Napotke za pripravo takšnih tehnologij smo na IRI UL pripravili tudi za razvijalce v projektu MOBISTYLE, ki poteka v programu Obzorje 2020 – več o celostnem pristopu pri razvoju tehnologij lahko preberete v novi številki biltena tega projekta.

 

V junijski številki IRI UL novic pa preberite tudi, kako smo načelo umirjenih tehnologij vključili v razvoj brezžičnega senzorja INAP ACS, ki na enostaven in predvsem nemoteč način sporoča podatke o kakovosti našega notranjega okolja. Podjetje INAP in IRI UL sta bila zaradi tega izdelka na 10. Industrijskem forumu IRT uvrščena med finaliste za priznanje TARAS za najuspešnejše sodelovanje gospodarstva in raziskovalno-razvojnega okolja na področju inoviranja, razvoja in tehnologij. V novicah poročamo še o zaključnem dogodku Partnerstva za spremembe, programa inovativnega sodelovanja med zaposlenimi v slovenskem javnem in zasebnem sektorju, ki ga vodita AmCham Slovenija in Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije, na katerem smo občinstvu razkrili, zakaj je za razumevanje ljudi ključna številka 150. Posredujemo še vabilo k udeležbi na Mednarodni poletni šoli politične ekologije, kjer se bodo posvečali pomembnim vprašanjem okoljskih izzivov v okviru asimetričnih razmerij družbenih in političnih moči.

 

Vsem, ki se odpravljate na dopust, želimo prijeten oddih v dobri družbi in z ravno pravšnjim odmerkom umirjenih tehnologij!

 

IRI UL med finalisti za priznanje TARAS

10. Industrijski forum IRT, TARAS

4. in 5. junija je v Portorožu potekal 10. Industrijski forum IRT.  IRI UL je bil skupaj s podjetjem INAP, informatizacija in avtomatizacija procesov, med finalisti za priznanje TARAS za najuspešnejše sodelovanje gospodarstva in raziskovalno-razvojnega okolja na področju inoviranja, razvoja in tehnologij, kar je tudi poslanstvo IRI UL. VEČ ...

Skrivnost števila 150 predstavili na srečanju Partnerstva za spremembe

Partnerstvo za spremembe, 4. krog

Na zaključni prireditvi Partnerstva za spremembe, programa inovativnega sodelovanja med zaposlenimi v slovenskem javnem in zasebnem sektorju s ciljem prenosa in uporabe dobrih idej, praks in uporabnih rešitev, smo predstavili dva mednarodna projekta, MOBISTYLE (Obzorje 2020) in PEOPLE (Erasmus+), v katerih sodeluje IRI UL. Kot gost je na prireditvi nastopil dr. Dan Podjed. VEČ ...

Mednarodna poletna šola politične ekologije 2018

Mednarodna poletna šola politične ekologije 2018, open book, nature, learning

Vabilo na brezplačno poletno šolo politične ekologije, ki bo potekala med 3. in 7. septembrom 2018 na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani.  Rok za prijave je do 30. 6. 2018 za akreditiran program za magistrske in doktorske študente, za ostale pa do 15.7.2018. Priložnost za pridobivanje novih znanj s področja politične ekologije! VEČ ...

 

IRI UL
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana
iri.uni-lj.si

 

To sporočilo je bilo poslano na e-naslov {subtag:email}

 

Za odjavo (unsubscribe) kliknite tukaj.