Ste vedeli, da so stavbe odgovorne za več kot 30 odstotkov svetovnih izpustov CO2, povezanih z energijo? Strokovnjaki predvidevajo, da se bo poraba energije v stavbah do leta 2050 celo podvojila. Razlogi so predvsem nenehna rast stavbnih površin, večja poraba energije za zagotavljanje toplotnega ugodja v stavbah ter s tem povezane politike, ki za zdaj še niso dovolj ambiciozne.
Stavbe seveda ne porabljajo energije samovoljno ter zaradi lastnih želja in potreb – za bivanje, varnost in udobno delo jih potrebujemo ljudje. Povprečen Američan v stavbah preživi kar 86,9 odstotkov svojega časa, dodatnih 6 odstotkov pa v vozilu (raziskava). Eden izmed načinov za povečanje energetske učinkovitosti in s tem zmanjšanje izpustov CO2 je celovita obnova (angl. deep renovation) obstoječih stavb. To je proces obnove, ki upošteva potenciale energetske učinkovitosti stavb in porabo energije za ogrevanje, hlajenje, vodo in osvetljavo zmanjša za vsaj 75 odstotkov (Global Buildings Performance Network).
IRI UL sodeluje v novem triletnem projektu TripleA-reno, ki poteka v programu EU Obzorje 2020. Projekt izhaja iz ugotovitve, da se moramo za korenite spremembe posvetiti predvsem ljudem, torej uporabnikom stavb, in ne zgolj tehnološkim rešitvam. Prelomne spremembe se namreč zgodijo v glavah ljudi. Cilj projekta je povečati sprejemljivost, spodbuditi zanimanje in odločitve za celovito obnovo stavb, ki bo privlačna za kupce in uporabnike. V projektu bodo posebej upoštevali vpliv kakovostnega notranjega okolja na zdravje in dobro počutje ljudi, saj ugotavljajo, da ti dejavniki pomembno vplivajo na odločitve za celostno prenovo. Pri tem bodo uporabili k ljudem usmerjene raziskovalno-razvojne pristope, s katerimi bodo v proces obnove vključevali lastnike in uporabnike stavb ter ugotavljali, na kakšen način in zakaj se za obnovo odločajo, ter spremljali, kako obnova poteka.
Nove poslovne modele, rešitve in procese za boljši nadzor obnove bodo v projektu razvijali in analizirali na sedmih demonstracijskih primerih stavb, med katerimi je tudi večstanovanjska stavba v Zagorju ob Savi. Uporabniki stavb bodo med drugim s pomočjo platforme, oblikovane po načelih poigritve (angl. gamification), dostopali do razumljivih in personaliziranih podatkov o obratovalnih parametrih stavbe po končanem procesu obnove (spletna stran TripleA-reno).
Z uporabniki stavb se ukvarjajo tudi v projektu EduFootprint (EU Interreg MED), kjer si prizadevajo izboljšati kompetence lastnikov in upravljavcev izobraževalnih ustanov za učinkovitejšo rabo energije. V novicah predstavljamo aplikacijo za mobilne telefone EduFootprint, ki s prikazom porabe energije in tem povezanimi emisijami CO2 pomaga šolskim skupnostim razumeti vpliv različnih dejavnikov na okoljski odtis izobraževalnega procesa. Obveščamo vas tudi o prvem poročilu o spremljanju projekta Energetska prenova bolnišnic, ki ga je objavil Transparency International Slovenia in pri katerem je kot neodvisni opazovalec na področju energetske varčnosti sodeloval sodelavec IRI UL, mag. Jure Vetršek. Tudi v projektu PEOPLE, kjer so sodelovali študentke in študent Univerze v Ljubljani, se posvečajo uporabi družboslovnih in humanističnih pristopov na področju energetske učinkovitosti in trajnostnega razvoja – svoje ugotovitve so predstavili na dvodnevnem srečanju v Amsterdamu.
Še nasvet za konec, povezan s tokratnimi novicami: izkoristite zadnje poletne dneve in preživite čim manj časa v zaprtih prostorih. Tudi tako boste poskrbeli za zdravje in dobro počutje ter zmanjšali porabo energije v stavbah.