24 Maj 2017

Projekt H2020 MOBISTYLE: Srečanje v Sloveniji

19. in 20. aprila 2017 je na Univerzi v Ljubljani (v stavbi rektorata) v organizaciji IRI UL potekal drugi konzorcijski sestanek evropskih partnerjev  projekta MOBISTYLE, katerega namen je preučevanje vpliva na vedenje ljudi in povečanje zadovoljstva in zdravja ob najnižji možni rabi energije v stavbah.

Na sestanku je bilo prisotnih 21 udeležencev, tudi predstavniki s področja raziskav (npr. Univerza iz Aalborga in Maastrihta) ter predstavniki malih in velikih podjetij (npr. Whirlpool in Tauron Energia) iz Slovenije, Velike Britanije, Nizozemske, Poljske, Italije in Danske.

Dvodnevni sestanek je bil namenjen oceni in pregledu do zdaj opravljenega dela na projektu, ter načrtovanju prihodnjih dejavnosti.

Pomemben del projekta predstavlja predelava velike količine podatkov iz raznovrstnih virov (stavbni sistemi, nosljive in mobilne naprave..) v uporabno znanje, ki lahko pozitivno vpliva na vedenje, oziroma na spremembo vedenja ljudi v stavbah v smeri nižje rabe energije in boljšega počutja. Cilj je namreč vzpostavitev ljudem prijaznega, zdravega in kakovostnega notranjega okolja.

Goste smo z električnimi vozili LPP popeljali od stavbe rektorata na Kongresnem trgu do novogradnje FKKT in FRI, UL na Večni poti, kjer smo si ogledali sisteme in stavbo. To je bila odlična popestritev za razvijalce, ki moramo vedno znova iskati rešitve v raznovrstnih stavbah za njihove uporabnike. Kontrast med zgodovinsko stavbo Rektorata v mestnem jedru in visoko tehnološkima novima fakultetama v idiličnem zelenem okolju pod Rožnikom, je bil očiten, zato je bilo vse skupaj še toliko bolj zanimivo.

Več o vsebini in dosedanjih aktivnosti projekta si lahko preberete v pripetem novičniku.