Mreža “živih laboratorijev” za varčno rabo energije in razvoj obnovljivih virov energije (EnergyViLLab)
Network of »Living Labs« for Energy Efficiency and Renewable Energy Sources (EnergyViLLab)
Razpis: Program čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007–2013
Izziv
V svetu se pojavljajo sledeči kritični dejavniki:
- stalna visoka poraba energije in pojavi izkoriščanja ter onesnaževanja;
- malo investicij v RRM (RES:Renewable Energy Sources, RUE:Rationale Use of Energy, MOB:Sustainable Mobility System) v javnem sektorju;
- slaba nagnjenost za RRM posege sodelovanja javni/javni-zasebni sektor;
- slabo vključevanje in zavedanje državljanov;
- pomanjkanje ekonomskih virov za nadaljnje konvencionalne pristope (ki so potrebni za zagon stabilnih in vzdržnih mehanizmov z dolgoročnimi učinki);
- nezadosten razvoj okoljskih tehnologij in visoko tehnoloških proizvodnih zmogljivosti za ustvarjanje priložnosti vzdržnega razvoja in večje zaposlenosti.
Namen projekta
- Izboljšanje znanja, apliciranja in obnašanja z RRM tematiko (RES:Renewable Energy Sources, RUE:Rationale Use of Energy, MOB:Sustainable Mobility System) v čezmejnem območju Italije in Slovenije z virtualnimi in samostojnimi pristopi na teritoriju z namenom povečanja atraktivnosti, konkurenčnosti in integracije čezmejnega območja,
- pospeševanje primerjav in izmenjav izkušenj med profesionalci, tehniki v podjetjih, univerzami, centri inovativnosti in posamezniki čezmejnega območja, bistvenega pomena za promocijo programov in skupnih dogovorov gospodarskega razvoja RRM tipa;
- vzpodbujati razvoj izdelkov in storitev, ki bi napajali novo povpraševanje po RRM izdelkih v čezmejnem območju, s katerimi bi se povečala potrošnja in mlade usmerilo v nove oblike kvalificirane zaposlitve v okviru čezmejnih energetskih proizvodnih zmogljivosti.
V Italiji znaša trenutna proizvodnja energije iz obnovljivih virov 5,2 % in v Sloveniji 16 %. Do leta 2020 so zastavljeni ambiciozni cilji: 17 % v Italiji in 25 % v Sloveniji. Projekt namerava prispevati k doseganju zastavljenih ciljev glede povečanja deleža energije, pridobljene iz obnovljivih virov ter posredno prispevati k povečanju energijske učinkovitosti ter zmanjšanju toplogrednih plinov.
Ključni cilji
Projekt si zastavlja predvsem naslednje cilje:
- ustanovitev živih laboratorijev, temelječih na RRM, na čezmejnem teritoriju in njihova progresivna prepoznavnost v ENoLL mreži.
- širitev v čezmejnem območju s pomočjo projektnih EnergyViLLab, RRM iniciativ in realizacij, skupaj z aktivnostmi seznanjanja in informiranja.
- ustanovitev čezmejne mreže EnergyViLLab (sestavljeno iz 6 pilotnih EnergyViLLab in vsaj z 2 drugima potencialnima EnergyViLLab, določenimi med izvajanjem projekta), ki bo poenostavila izmenjavo informacij in dobrih praks ter razširila možnosti skupnega načrtovanja RRM projektov in iniciativ med Italijo in Slovenijo.
Projektni konzorcij
- Unioncamere Veneto (Italija-koordinator),
- C.R.A.C.A. (Italija),
- Università degli Studi di Padova (Italija),
- Provincia di Treviso (Italija),
- CAMCOM (Italija),
- Comune di Jesolo (Italija),
- ConCentro (Italija),
- IALFVG (Italija),
- Institute for Innovation and Development of University of Ljubljana (Slovenija),
- University of Ljubljana (Slovenija),
- PRC (Slovenija),
- GOLEA (Slovenija),
- ITL (Italija),
- Comune di Musile di Piave (Italija),
- University of Primorska (Slovenija)
Trajanje projekta
Od 1. 11. 2011 do 31. 5. 2014 (31 mesecev)
Skupni upravičeni stroški
1.341.000,00 €
Kontakt na IRI UL
prof. dr. Slavko Dolinšek