• O NAS
    • Predstavitev
    • Ekipa IRI UL
    • Partnerji
  • PODROČJA
    • Oddelek za aplikativne družboslovne raziskave
    • Oddelek za učinkovitost in grajeno okolje
    • Oddelek za trajnostne energetske rešitve
    • Odgovorno raziskovanje in inoviranje
  • STORITVE
    • Povezovanje z industrijo
    • Izobraževanja in usposabljanja
    • Razvoj učnih modelov
  • PROJEKTI
  • NOVICE
  • KONTAKT
  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • youtube
sl
en
  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • youtube
sl
en

18.11.2025

Konzorcijsko srečanje SOCIALNRG v Milanu: napredek, načrtovanje pilotov in obisk italijanske skupnosti

Pretekli teden, 12. in 13. novembra, je v Milanu potekalo dvodnevno konzorcijsko srečanje projekta LIFE SOCIALNRG. Pod izvrstnim gostiteljskim vodstvom energetske zadruge èNostra smo partnerji pregledali rezultate dela iz prvega projektnega leta, izmenjali izkušnje z vključevanjem gospodinjstev ter usklajevali načrte za prihodnje faze pilotne izvedbe. 

Prvi dan srečanja je bil namenjen celovitemu pregledu dosedanjega dela. Po uvodnem pozdravu smo IRI UL predstavili osnutek poročila o izkušnjah s projektnim pristopom k soustvarjanju rešitev za vzpostavljanje energetskih skupnosti z vključevanjem ranljivih gospodinjstev, ki energetsko revščino doživljajo oz. so ji izpostavljene. Po osvežitvi spomina o stanju na terenu v vseh treh pilotih je sledila osrednja delavnica dneva. Pod vodstvom èNostra in RESCoop smo razvili osnutke kažipotov (blueprintov), ki bodo ključni pripomoček za oblikovanje energetskih skupnosti z vključevanjem ranljivih gospodinjstev na pilotnih lokacijah in kasnejšo replikacijo v podobnih kontekstih. Razprava je bila usmerjena v praktične korake pilotne vzpostavitve, pričakovane izzive ter prilagajanje orodij kontekstu posameznih držav. Dan se je zaključil z interaktivnim preizkusom namizne igre SOCIALNRG, ki jo posebej za naš projekt razvija RESCoop. Igra služi kot izobraževalno orodje za ozaveščanje gospodinjstev o skupnostnih energetskih rešitvah ter spodbuja razumevanje energetskega prehoda skozi igrifikacijo. 

Drugi dan srečanja je potekal na terenu. V Cinisellu Balsamu so nas sprejeli predstavniki UNIABITA, stanovanjske zadruge z več kot 120 letno tradicijo, ki izvaja pilotne aktivnosti v Italiji. Med gostitelji je bil tudi predstavnik pilotne skupnosti stanovalcev, ki je z nami delil izkušnje, izzive ter priložnosti, s katerimi se soočajo pri oblikovanju skupnostnih energetskih rešitev. Terenski obisk je omogočil neposreden vpogled v bivalne razmere, administrativne in tehnične ovire ter dinamiko lokalne skupnosti v Italijanskem kontekstu. Popoldanski del srečanja je bil nato ponovno posvečen plenarnemu delu – nadaljnjemu razmisleku o prihodnjih korakih pri pilotih, pripravi gradiv za usposabljanje in krepitev zmogljivosti ter usklajevanju komunikacijskih aktivnosti projekta. 

Srečanje je bilo učinkovito, prijetno, z jasnim občutkom napredka in skupne zavezanosti k uspešni izvedbi zadanih ciljev. Naslednje konzorcijsko srečanje SOCIALNRG partnerjev bo predvidoma aprila naslednje leto v Bruslju, kjer bomo partnerji načrtovali nadaljnje korake zapisane v nastajajočih kažipotih ter načrtovali naslednjo fazo projekta.  

Spremljajte SOCIALNRG na LinkedInu in spletni strani. 

Sedež:

Inovacijsko-razvojni inštitut
Univerze v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana

Poslovni prostori:

Inovacijsko-razvojni inštitut
Univerze v Ljubljani
Tržaška cesta 25
1000 Ljubljana

Sledite nam:

info@iri.uni-lj.si

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • youtube
IRI UL

© 2025 IRI UL | Vse pravice pridržane

  • Arhiv novic
  • Piškotki
  • Politika zasebnosti

Naša spletna stran v namen boljšega delovanja uporablja piškotke. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke. Več o piškotkih

Sprejmi Zavrni