27.03.2025
Na delovnem obisku v pilotnih skupnostih projekta SocialNRG v Belgiji in Italiji
Naša antropologa, Domen Bančič in Sara Arko, sta pred kratkim obiskala Cinisello Balsamo v Italiji in Mechelen v Belgiji. Zakaj?
Ena ključnih nalog Oddelka za aplikativne družboslovne raziskave IRI UL je razvoj metodologije za kvalitativne raziskave in soustvarjanje ter podpora pri njihovi izvedbi v interdisciplinarnih ali transdisciplinarnih projektih, v katerih sodelujemo. Takšno nalogo imamo tudi v projektu SocialNRG.
SocialNRG: Participativen pristop k naslavljanju energetske revščine
Projekt SocialNRG (EU LIFE CET) želi vzpostaviti energetske skupnosti obnovljivih virov energije (OVE) za približno 460 gospodinjstev v treh pilotnih lokacijah: v Sloveniji, Italiji in Belgiji. Ciljna skupina projektnih aktivnosti so energetsko ranljiva in energetsko revna gospodinjstva.
Naš pristop razvoja prenosljivih modelov takšnih skupnosti temelji na participaciji. SocialNRG ne želi oblikovati energetskih skupnosti zgolj za prebivalce, pač pa jih zasnovati skupaj z njimi, pri čemer v središče postavlja izkušnje in znanja lokalnih skupnosti.
Od raziskovanja do soustvarjanja
Prvi korak IRI UL je bil priprava raziskovalne metodologije, ki bi lokalnim partnerjem omogočila kakovostno izvedbo pilotnih aktivnosti. Cilji implementacije te metodologije so:
- oceniti stopnjo in oblike energetske revščine (preko kazalnikov in subjektivnih izkušenj),
- razumeti vzroke energetske revščine v posameznem kontekstu,
- ovrednotiti osnovno razumevanje koncepta energetskih skupnosti med prebivalci in njihovo zmožnost za aktivno sodelovanje v takšnih pobudah.
Na podlagi teh temeljnih raziskovalnih spoznanj drugi del metodologije nudi oporo pri načrtovanju treh delavnic soustvarjanja v vsaki pilotni skupnosti. Vsaka od delavnic bo imela nekoliko drugačen osrednji cilj: (1) vzpostavljanje zaupanja in raziskovanje možnih scenarijev za
razvoj skupnostnih projektov, (2) sooblikovanje konkretnih modelov energetske skupnosti in (3) validacija oblikovanih modelov in ocena projektne implementacije.
Terenski obiski: prenos metodologije
Interdisciplinarna ekipa IRI UL kvalitativne raziskave in soustvarjanje z raznolikimi deležniki uspešno vpeljuje v različne mednarodne projekte, v katerih naslavljamo denimo rabo energije, energetske obnove stavb, ali vzpostavljanje energetskih skupnosti. V tem duhu sta se naša antropologa odpravila v Belgijo in Italijo, kjer sta še podprla prenos metodologije na lokalne partnerje in dodatno pripomogla k njeni kakovostni izvedbi.
Sara se je v Mechelenu srečala s predstavniki belgijskih podjetij Woonland in Klimaan. Skupaj so analizirali podatke, zbrane skozi intervjuje in fokusno skupino, ter identificirali ključne teme in izzive. Ta analiza predstavlja osnovo za načrt in vsebino prve delavnice soustvarjanja z ranljivimi prebivalci belgijske pilotne soseske, ki bo izvedena v prihodnjih tednih. Woonland, ponudnik neprofitnih stanovanj, v Mechelenu prenavlja sosesko Kriekenijvelden, zgrajeno v 70. letih 20. stoletja. V partnerstvu z lokalno organizacijo za obnovljive vire energije Klimaan, v okviru SocialNRG raziskujejo možnost uvedbe omrežja za daljinsko ogrevanje, ki bi prebivalcem omogočilo prehod z ogrevanja na plin k geotermalni energiji. Delavnice soustvarjanja bodo igrale ključno vlogo pri razumevanju pričakovanj in motivacij prebivalcev ter pri oblikovanju skupnostnega energetskega modela, ki bo zanje smiseln in uresničljiv.
Domen se je v Cinisellu Balsamu, občini v metropolitanskem območju Milana, sestal s partnerskima organizacijama Enostra in Legacoop Abitanti ter obiskal pilotno sosesko, ki jo upravlja UniAbita, ena največjih stanovanjskih zadrug v Italiji, ustanovljena že leta 1903.
UniAbita vlaga v sončno energijo – zlasti v namestitev fotovoltaičnih sistemov, s ciljem znižanja stroškov energije za stanovalce in povečanja nadzora nad porabo. Projektni partnerji so ugotovili, da so ranljiva gospodinjstva na tem območju že vključena v dobro vzpostavljene zadružne odločevalske procese, kar predstavlja prednost italijanskega pilota v primerjavi s slovenskim in belgijskim. Glavni izziv tukaj zato ni v vključevanju skupnosti, ampak v tem, kako načrtovano investicijo smiselno integrirati v obstoječe zadružne strukture in s tem podpreti poslanstvo zadruge ter zagotoviti dolgoročno vzdržnost skupnosti.
Kaj sledi?
Terenski obiski predstavljajo pomemben mejnik v participativnem procesu projekta SocialNRG. Do konca letošnjega junija bomo v vseh pilotnih soseskah organizirali po dve delavnici soustvarjanja, spremljali proces, dokumentirali izkušnje in pridobivali vpogled v to, kako lahko razvijemo pravične in vključujoče modele energetskih skupnosti.