31.05.2024
Pobude in dobre prakse REMARKABLE podnebnih voditeljev z različnih koncev Evrope
Vsi udeleženci srečanja podnebnih voditeljev projekta REMARKABLE, o katerem smo pisali že prejšnji teden, so na svoj način poudarili, da trajnostna prihodnost za lokalnih skupnosti pomeni ustvarjanje novih (zelenih) delovnih mest, ustvarjanje poslovnih priložnosti in privabljanje investitorjev, ki vlagajo v nova podjetja in moderno infrastrukturo. Vse to je podlaga za borbo proti (energetski) revščini ter krepljenje družbene odpornosti lokalnih skupnosti, kar zvišuje njihovo konkurenčno prednost v primerjavi s kraji, ki s trajnostnim razvojem zaostajajo. Energetske agencije pri tem skrbijo za promocijo in razvoj na področju energetske tranzicije, ponujajo storitve za posameznike, podjetja in javne ustanove – svetovanje, informiranje, treningi, mreženje ključnih deležnikov, raziskave itd., občine pa v tem kontekstu delujejo predvsem kot katalizator sprememb.
Predstavnica hrvaškega mesta Križevci je izpostavila ambiciozen plan za energetsko neodvisnost mesta, ki do leta 2030 predvideva namestitev fotovoltaičnih panelov s skupno močjo 30 MW. Predstavnik irske grofije Clare je kot glavni izziv za prehod v trajnostno prihodnost izpostavil agrikulturne dejavnosti, zlasti živinorejo, ki so pri njih odgovorne za 45 % ogljičnih emisij. Kot lokalno razvojno prioriteto je izpostavil tudi trajnostni turizem, in predstavil primer dobre prakse modernega energetsko visoko-učinkovitega centra za obiskovalce Moherskih pečin. Predstavnica energetske agencije Tipperary Energy Agency je osvetlila pomen bližnjega sodelovanja s ključnimi deležniki na lokalnem nivoju ter na kratko predstavila njihovo metodologijo za soočanje s tozadevnimi izzivi. Predstavnica koordinatorjev projekta REMARKABLE, Technical University of Shannon, je predstavila njihova prizadevanja za integracijo vsebin za trajnostni razvoj v poljubne visokošolske kurikule oz. izobraževalne module, ter se pohvalila s programom Uvod v cilje za trajnostni razvoj EU, ki ga nudijo njihovim študentom kot del standardiziranih digitalnih izobraževalnih vsebin.
Predstavnik francoske energetsko-digitalne agencije Syane je kot ključni faktor za uspešen prehod v trajnostno prihodnost izpostavil »le bon sens paysan«, kar lahko prevedemo kot zdravo kmečko pamet. Dodal je še, da je pojem »razvoja,« ki je integralni del prevladujočega narativa o trajnostni prihodnosti, problematičen, in predlagal pojem »skrbi« oz. »odgovornega upravljanja« kot bolj primerno alternativo v govoru o in planiranju za trajnostno prihodnost. Druga predstavnica Francije, iz občine Messimy, je predstavila pobudo za aktivacijo lokalne skupnosti za ohranjanje in obnavljanje biotske raznovrstnosti, specifično z uporabo pripovedovanja zgodb povezanih z drevesi v lokalnem okolju. V tem kontekstu drevesa predstavljajo simbol in referenčno točko za (so)čustvovanje angažiranih občanov, ter nenazadnje simbol ogroženih biotskih ekosistemov, ki jih pestijo posledice podnebnih sprememb, kot so vročinski valovi, škodljivci ter slabo (ali sploh neobstoječe) prostorsko načrtovanje. Predstavnica energetske agencije Aura-EE je kot zadnji francoski primer dobre prakse izpostavila sodelovanje z ADEME, francosko nacionalno agencijo za ekološko tranzicijo, ki je nedavno začela z implementacijo programa ‘Izvoljeni za akcijo‘ (Élus pour agir). Pobuda je sorodna projetu REMARKABLE, njen cilj pa je do leta 2025 angažirati kar 10.000 lokalnih voditeljev, da bodo bolje razumeli izzive ekološke in energetske tranzicije ter posledično učinkoviteje implementirali ukrepe na lokalni ravni.
Slovenski predstavniki so kot ključni izziv na poti v podnebno nevtralnost izpostavili ogljični odtis stavb. Direktorica Energetsko podnebne agencije za Podravje, med drugim tudi županja občine Selnica ob Dravi, se je pohvalila s storitvijo ‘vse na enem mestu’, ki občine in druge ključne deležnike podpira pri sprejemanju strategij in implementaciji ukrepov za prilagajanje na podnebne spremembe in doseganje podnebne nevtralnosti. Župan občine Radlje ob Dravi je izpostavil pomen ustvarjanja pogojev za kvalitetno življenje lokalne skupnosti in to podkrepil s primerom trajnostnega gospodarjenja z gozdovi, kot podlago za razvoj trajnostnega turizma v njihovi občini, ter varno potovanje otrok v šolo, v bližnji prihodnosti tudi z električnimi avtobusi. Predstavnik RRA Koroška je kot zadnji slovenski prispevek predstavil projekt Drava Bike, ki povezuje kolesarske poti ob reki Dravi in velja za vzorčen primer trans-nacionalnega razvoja trajnostnega turizma.
Predstavnice Švedske so izpostavile številne napredne in ambiciozne vidike vizije trajnostne prihodnosti te skandinavske države, med drugim 100% prenehanje rabe fosilnih goriv za pridelavo električne energije do leta 2040, največjo kopensko vetrno farmo v Evropi, razogličenje logističnih verig (minimizacijo kopenskega transporta z zamenjavo tovornjakov z električnimi ladjami), podporo rabe javnih prevoznih sredstev in koles za zmanjševanje odvisnosti od avtomobilnosti, ter razvoj nič-emisijske industrije jekla. Predstavnice Španije so vsaka po svoje predstavile razvoj za trajnostno prihodnost njihove države. Zlasti zanimiv je bil prispevek predstavnice katalonskega energetskega inštituta ICAEN, ki je poudarila pomen energetskega certificiranja stavb na primeru projekta TIMEPAC, sorodnega projektu crossCert.
Kljub raznolikosti nanizanih tem, imajo vse predstavitve vsaj eno skupno točko – lokalne voditelje. Ti so ključni za doseganje ciljev energetske učinkovitosti za podnebno nevtralnost Evrope. Projekt REMARKABLE se osredotoča na razvoj njihovih kapacitet za razumevanje znanstveno-utemeljenih usmeritev in podnebnih politik, implementacijo ukrepov za soočanje s podnebnimi spremembami ter ukrepov za doseganje podnebne nevtralnosti EU, najkasneje do leta 2050 ali prej. Projekt poteka pod okriljem EU programa Obzorje 2020 od leta 2021 in se zaključuje avgusta letos. Predstavniki IRI UL smo kot strokovnjaki s področja transdisciplinarnosti ter interaktivnih raziskovalno-sodelovalnih procesov odgovorni za podporo projektnih partnerjev v interakciji z njihovimi ključnimi deležniki ter spremljanje učinkov projekta z rabo prilagojenih etnografskih metod. Sledite nam in projektu REMARKABLE na omrežjih Twitter in LinkedIn!