22.05.2024
Voditelji za podnebno nevtralnost na Zgornje-Avstrijski način
V torek in sredo prejšnji teden, 14. in 15. maja 2024, smo predstavniki projekta REMARKABLE v avstrijski Linz pripeljali podnebne voditelje lokalnih skupnosti iz sedmih držav EU – Avstrije, Irske, Hrvaške, Slovenije, Španije, Francije in Norveške. Namen srečanja je bil, da si voditelji in predstavniki projekta med seboj izmenjamo dobre prakse in ideje, ki tlakujejo našo skupno evropsko pot v trajnostno prihodnost.
Srečanje je otvorila predstavnica gostiteljev, regionalne energetske agencije Zgornje Avstrije OÖ Energiesparferband (ESV), s predstavitvijo njihove zvezne države (Ober Österreich) in poudarkom na njihovi viziji lokalne podnebne nevtralnosti. Regija, v kateri skupno živi približno 1,5 milijona ljudi (dobrih 15 % avstrijskega prebivalstva), se ponaša s klasičnim avstrijskim alpskim podeželjem – visokimi gorami, širnimi gozdovi, jezeri, rekami in zelenimi pašniki. Podoba alpske idile ni zgolj temeljni kamen lokalnega turizma ampak del lokalne identitete, kljub temu pa domačini radi pohvalijo tudi z visoko razvito industrijo. Proizvedejo namreč kar 25 % letnega izvoza na nacionalni ravni, velik del na račun industrije jekla. Linz je prestolnica zvezne države, in čeprav z dobrimi 200.000 prebivalci velja za tretje največje avstrijsko mesto pa več kot polovica prebivalcev Zgornje Avstrije živi izven urbaniziranih območij.
Navkljub visoki razvitosti energetsko intenzivne industrije in razmeroma razpršeni poseljenosti (ali morda prav zato?) Zgornja Avstrija že leta velja za eno izmed vodilnih regij na področju energetske tranzicije, tako znotraj Avstrije kot širše v regiji. »V Zgornji Avstriji se danes na vsakih dvajset minut v električno omrežje priklopi nova sončna elektrarna… na vsakih dvajset minut, podnevi in ponoči!« je poudarila Christiane Egger, predstavnica ESV in ena ključnih gonilnih sil prehoda v trajnostno prihodnost tako na lokalnem kot evropskem nivoju. »Če želimo, da ljudje sprejmejo energetsko tranzicijo, jim moramo pojasnit kaj le-ta pomeni,« je še dodala, »pojasniti kako izboljša kakovost njihovega življenja, kakšne implikacije ima za industrijo in za njihovo lokalno skupnost, ključnim predstavnikom industrije in voditeljem lokalnih skupnosti pa pokazati, da če ne gremo v to smer, na dolgi rok vsi izgubljamo«.
Da zgornji poudarki niso zgolj floskule ampak spoznanja utemeljena na letih izkušenj in trdega dela, s katerim Christiane in kolegi prispevajo k uresničevanju ciljev za trajnostno prihodnost Evrope, smo udeleženci dogodka videli med obiskom dveh občin v bližini Linza. Najprej v Sankt Martin im Mühlkreis, kjer nam je župan predstavil njihovo vizijo prehoda v trajnostno prihodnost s poudarkom na daljinskem ogrevalnem sistemu na lesne sekance. Druga lokacija je bila občina Kronstorf, kjer se je župan osredotočil predvsem na vlogo privabljanja investicij velikih podjetji (npr. Google) in pa na stroga pogajanja z nepremičninskimi razvijalci, ter pomena pametnega sklepanja pogodb, ki morajo biti v skladu z dolgoročno vizijo lokalnega trajnostnega razvoja. Četudi z različnimi besedami, sta oba gostitelja kot glavni izziv Zgornje Avstrije na poti v trajnostno prihodnost poudarila pridelavo energije. Ta predstavlja 75 % toplogrednih plinov v regiji, odgovor na ta problem pa je po njunem mnenju samo eden – konec fosilnim gorivom!
ESV je prisotne povabil na mednarodni izobraževalni seminar za razvoj lokalnih daljinskih ogrevalnih sistemov na biomaso (lesne sekance), ki bo potekal 23. do 26. septembra 2024 v Linzu. Več informacij o kotizaciji in možni finančni podpori za predstavnike javnih služb najdete na zgornji povezavi. Poleg tega vabijo tudi na seminar o energetskih skupnostih (rok za prijavo je 1. junij!), ki ga ESV organizirajo pod okriljem iniciative Evropske komisije ManageEnergy. Potekal bo v več fazah, glavni del pa je fizično srečanje 1. in 2. oktobra 2024 v Bruslju. Zainteresiranim udeležencem je na voljo finančna podpora v višini 550 EUR, več informacij najdete na zgornji povezavi.
Poleg avstrijskih kolegov so k dogodku prispevali tudi gostje, o čemer bomo podrobneje pisali v naslednji novici. Podnebni voditelji in predstavniki energetskih agencij so v nizu predstavitev osvetlili teme, kot so podnebna nevtralnost, e-mobilnost, fotovoltaika, energetske skupnosti, energetska tranzicija v proizvodni industriji, pametni energetski sistemi ter seveda konec fosilnim gorivom, zlasti v sektorju mobilnosti. Ne spregledate nadaljevanja poročila o srečanju podnebnih voditeljev, sledite nam in projektu REMARKABLE na omrežjih Twitter in LinkedIn!