Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1.10.2023-30.9.2027
Skupni upravičeni stroški
€ 682 250
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- ETRA Group
- Ingenieria
- Genia Bioenergy SL
- Universitat Politecnica de Valencia
- Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani
- Kolektor Setup, Storitve Energetskega Upravljanja
- Eesti Maaulikool
- Fibenol OU
- Albena AD
- Fertinagro Biotech SL
- Asociacion Valenciana d’Agricultores
- Trakiyski Universitet
- Biomasa d.o.o.
- Kmetijski inštitut Slovenije – Agricultural Institute of Slovenia
Izziv
ECOLOOP se zavzema za razvoj in predstavitev inovativnih rešitev za optimizacijo kombinacije različnih porazdeljenih virov energije, vključno z bioplinom, biomaso, agro-PV in geotermalno energijo. Te rešitve so prilagojene lokalnim potrebam po energiji za elektriko, ogrevanje, hlajenje, prevoz, ravnanje z odpadki in rabo zemljišč na podeželju, kar prinaša oprijemljive koristi tako kmetom kot gozdarjem.
Bistvo poslanstva ECOLOOP je zmanjšanje ogljičnega odtisa na podeželju. S spodbujanjem uporabe porazdeljenih obnovljivih virov energije in spodbujanjem lastne porabe je cilj projekta tudi izvajanje učinkovitih praks ravnanja s kmetijskimi in gozdnimi odpadki. Ta prizadevanja bodo imela učinek valovanja, saj bodo pozitivno vplivala na biotsko raznovrstnost, zdravje tal in varovanje podtalnice pred onesnaženjem.
Namen
Namen projekta ECOLOOP je usposobiti kmete in gozdarje z orodji, znanjem in poslovnimi modeli, ki so potrebni za učinkovito upravljanje zemljišč in odpadkov v kmetijstvu in gozdarstvu. Projekt spodbuja decentralizirano uporabo obnovljivih virov energije za zmanjšanje ogljičnega odtisa ter izboljšanje biotske raznovrstnosti in zdravja tal. Poleg tega si projekt ECOLOOP prizadeva spodbujati krožno gospodarstvo in regionalni razvoj na podeželskih območjih, saj prispeva k ustvarjanju delovnih mest, obravnava enakost spolov ter povečuje odpornost na podnebne spremembe in prilagajanje nanje.
Ključni cilji
Dosežki projekta bodo strogo preizkušeni in potrjeni na štirih pilotnih lokacijah v Španiji, Sloveniji, Estoniji in Bolgariji. Demonstracijske naprave bodo vključevale različne pridelke, nasade in drevesa v kmetijskem in gozdarskem sektorju. V njih bodo uporabljene različne vrste virov energije in sredstev ter različne podnebne, geografske in družbeno-gospodarske razmere in velikosti. Glavni cilj je olajšati ponovljivost, razširitev in morebitno uvedbo na trg.