Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1. 12. 2024 – 31. 5. 2028
Skupni upravičeni stroški
€ 5,641.200,40
Spletna stran in družbena omrežja projekta
/
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- Mestna občina Celje (Slovenija)
- Občina Prebold (Slovenija)
- Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani
- Poligon
- Inštitut za ekonomsko demokracijo
- Inkubator Savinjske regije
- Inštitut za politike prostora
- Nepremičnine Celje
- Mladinski center Celje
- ETRA
- Občina Varaždin (Hrvaška)
- Občina Nardò (Italija)
- Mesto Košice (Slovaška)
V središču projekta MAG-NET je vprašanje, kako se v mestih lotiti družbenih izzivov in doseči spremembe z vključevanjem uporabnikov in uporabnic – ljudi, ki bodo te rešitve koristili – v njihovo načrtovanje in oblikovanje.
Izhodiščni cilj projekta MAG-NET je obrniti oziroma zaustaviti trend izseljevanja mladih iz Celja in Prebolda, ki priložnosti za izobraževanje, delo in bivanje iščejo drugje. Z vpeljavo rešitev na področju petih aktualnih družbenih izzivov in vzpostavitvijo procesov njihovega soustvarjanja bomo na nivoju vključenih mest prikazali proces razvoja takšnih rešitev po meri ljudi, ki bodo doprinesle k prijetnejšemu in bolj privlačnemu bivanjskemu okolju za mlade in druge prebivalce teh mest.
Projekt bo tako s številnimi aktivnostmi prispeval k izboljševanju življenjskega okolja na področjih:
- dostopnosti stanovanj,
- trajnostne mobilnosti,
- energetskih skupnosti in
- oživljanja mesta ter
- spodbujal razvoj industrije 4.0 za ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo.
Aktivnosti oblikovanja rešitev na teh petih področjih bodo temeljile na konceptu urbanega učnega laboratorija v dejanskem okolju (ang. urban real-life learning lab methodology – URLLL), ki v prvi vrsti pomeni oblikovanje ustreznega okolja za takšen razvoj storitev in izdelkov, v katerega so od začetka načrtovanja do končne rešitve vključeni ljudje, ki so jim te storitve ali izdelki namenjeni.
V okviru projekta bo ob tem s procesom soustvarjanja njegovih funkcij vzpostavljeno tudi stičišče MAG-NET – dva fizična prostora (eden v Celju in eden v Preboldu), ki bosta v okviru projekta prenovljena in nato namenjena povezovanju in sodelovanju med deležniki t. i. štirikratne vijačnice: izobraževalnimi ustanovami, podjetji, mestno upravo in civilno družbo. Stičišče MAG-NET bo zato podprto tudi z novo digitalno platformo za povezovanje in načrtovanje sodelovalnih dejavnosti vseh deležnikov v teh stičiščih.
Mladi in drugi deležniki bodo pri tem dejavno vključeni v načrtovanje in oblikovanje takšnih urbanih rešitev, ki bodo privlačnost mest vzdrževale in razvijale tudi na dolgi rok.
Cilj projekta MAG-NET namreč ni zgolj razviti rešitve za našteta področja, temveč je njegov glavni namen oblikovanje trajnostno naravnanega modela soustvarjanja, ki bo prenosljiv in uporaben tudi za druga podobna mesta ter bo spodbujal inovacije in krepitev nenehnega sodelovanja z lokalno skupnostjo.
Na Inovacijsko-razvojnem inštitutu Univerze v Ljubljani v projektu sodelujemo zlasti z vodenjem delovnega sklopa razvoja načrta in metodologije za urbani učni laboratorij v dejanskem okolju ter pri načrtovanju in analizi terenskega dela.