Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1.1.2023 – 31.12.2026
Skupni upravičeni stroški
€ 10 802 543,75
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- ETRA
- Institute Of Communication And Computer Systems
- Energy Web Devhub Gmbh
- Hypertech
- University of Ljubljana
- Diacheiristis Ellinikou Diktyou Dianomis Elektrikis Energeias Ae
- Estabanell Y Pahisa Energia Sa
- Estabanell Y Pahisa Impulsa
- Asociacion Espanola De Normalizacion
- Joanneum Research
- Nodes As
- Kolektor Setup
- Amibit
- Elektro Primorska
- Avant Car
- Elektro Ljubljana
- Independent Power Transmission Operator
- Blue Sun Automation Limited
- Azienda Elettrica Di Massagno (Aem)
- Hive Power
- Scuola Universitaria Profession Ale Della Svizzera Italiana
OPENTUNITY si prizadeva ustvariti ekosistem prožnosti, ki zmanjšuje ovire za interoperabilnost in spodbuja uporabo standardov za dekarbonizacijo omrežij EU ter postavlja končnega uporabnika v središče pozornosti. Operaterji omrežij, prosumenti, tržni akterji med drugimi bodo podprti s strani OPENTUNITY preko inovativnih metodologij, podprtih z napredno, interoperabilno programsko opremo, da jim omogočijo nove funkcije in storitve, povezane s tehnologijami za povečanje prožnosti v okoljih prosumentov in tehnologijami za operaterje omrežij za boljše upravljanje omrežnih operacij.
To bo doseženo z uvajanjem trinajstih inovacij, ki jih lahko razdelimo v štiri kategorije: tehnologije za povečanje prožnosti v okolju prosumentov; podporne tehnologije za DSO/TSO za boljše upravljanje težav z omrežjem; specifična Blockchain tehnologija za energijo za podporo novim mehanizmom omrežja; in postopki za izboljšanje interoperabilnosti.
Z demonstracijo in integracijo inovativnih rešitev, ki jih predlaga OPENTUNITY, bo mogoče ustvariti sinergičen energetski ekosistem, kjer bodo operaterji omrežij imeli boljše tehnološke orodja, prosumenti pa bodo lahko odklenili potencial svojih energetskih sredstev.
OPENTUNITY bo demonstriran s strani končnih uporabnikov projekta (4 DSO, 1 TSO, 1 trgovec in 1 agregator) s podporo tehničnih partnerjev. Te rešitve bodo preizkušene in validirane v štirih različnih državah EU: Grčiji, Sloveniji, Španiji in Švici, kar bo koristilo 26.852 državljanom in zmanjšalo emisije toplogrednih plinov za 91,22 MtCO2eq ter energetsko revščino za 30 % do leta 2032. Projekt bi lahko povzročil zmanjšanje energetskih računov za 30 %, kar bi privedlo do znižanja cen energije za do 5 cts/kWh v Grčiji, 4,98 cts/kWh v Sloveniji, 6,9 cts/kWh v Španiji in 6 cts/kWh v Švici.