Razpis za zbiranje predlogov
This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation programme under the grant agreement Nº 101075654.
Trajanje
1.10.2022 – 30.9.2026
Skupni upravičeni stroški
€ 10.365,031,25
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
Izzivi
Sistemski operaterji distribucijskih omrežij (angl. Distribution System Operators – DSO) se predvsem v nizkonapetostnem omrežju (NN) soočajo z velikimi izzivi povezanimi z vzdrževanjem ustreznih napetostnih razmer, kot posledica naraščajočega števila naprav za proizvodnjo/porabo električne energije, kot so sončne elektrarne (SE), toplotne črpalke in električna vozila (oz. njihove polnilne postaje)), katerim skupno je veliko nihanje v profilu odjema oz. proizvodnje. V preteklosti so tovrstne težave reševali predvsem z nadgradnjami omrežja, ker pa je ta pristop pogosto ekonomsko neučinkovit, se rešitve iščejo predvsem v tako imenovanih “pametnih” omrežjih, kjer bi elementi omrežja, kamor sodijo tudi omenjene naprave, glede na trenutne razmere v omrežju prilagodile svoj način delovanja in tako prispevale k stabilnosti razmer v nizkonapetostnem omrežju. Omenjen pristop temelji na izrabi prožnosti elementov omrežja, za kar pa je potrebno vzpostaviti tako imenovani trg prožnosti, ki združuje ponudnike prožnosti, agregatorje in operaterje distribucijskega omrežja. Izzivi, kot so preobremenjenost določenih delov omrežja in neustrezne napetosti, ter njihove potencialne rešitve bodo raziskani znotraj projekta STREAM.
Namen projekta
Energetski sistemi morajo biti prožni, da lahko v vsakem trenutku uravnotežijo ponudbo in povpraševanje. Ta prilagodljivost postaja vse pomembnejša, saj se uporablja vedno več virov. Cilj projekta STREAM je razviti nov in zanesljiv ekosistem za prožnost za nizkonapetostna omrežja obstoječih trgov električne energije. Ta ekosistem bo povezoval podatke, tehnologije, zainteresirane strani in trge, od končnih uporabnikov do sistemskih operaterjev. Novi poslovni modeli projekta bodo koristili tehničnim in netehničnim značilnostim energetskih storitev in drugih storitev za državljane. Trenutno uveljavljeni ali razvijajoči se energetski trgi nimajo takšnih storitev in poslovnih modelov.
Orodja
Vzpostavitev STREAM ekosistema bo omogočil razvoj šestih orodij, katera bodo uporabljena na 4 pilotnih lokacijah, vsaka izmed njih osredotočena na določen aspekt celotne ideje projekta. Za vsako orodje je pomembno, da je zastavljeno modularno in predstavlja funkcionalnosti, ki jih bodo partnerji na pilotnih lokacijah lahko uporabili v skladu s svojimi potrebami.
Pilotne lokacije
Razvita orodja bodo testirana na štirih pilotnih lokacijah, ki se nahajajo v Sloveniji, Italiji, Španiji ter Finski. Vsaka izmed njih bo usmerjena na enega ali več posameznih aspektov projekta, prav tako pa se bodo razlikovale v velikosti ter geografskem in ekonomskem ozadju.
Cilji
- Krepitev vloge podatkov
- Storitve po meri za končne uporabnike
- Izkoriščanje lokalne prožnosti
- Informiranje oblikovalcev politik in regulatorjev pri sprejemanju odločitev