Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1. 10. 2024 – 30. 9. 2027
Skupni upravičeni stroški
€ 1,993,492
Spletna stran in družbena omrežja projekta
/
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- COMITE EUROPEEN DE COORDINATION DE L’HABITAT SOCIAL AISBL
- WOONMAATSCHAPPIJ RIVIERENLAND
- RESCOOP EU ASBL
- KLIMAAN
- FINABITA S.R.L.
- E’ NOSTRA SOCIETA COOPERATIVA
- STANOVANJSKO PODJETJE PODJETJE ZA GOSPODARJENJE Z OBJEKTI D.O.O.
- FOCUS DRUŠTVO ZA SONARAVEN RAZVOJ
- Inovacijsko-razvojni institut Univerze v Ljubljani
Energetska revščina in ranljivost sta večdimenzionalna problema, ki vplivata na številna gospodinjstva v Evropi. Energetsko revščino mnoge države članice naslavljajo z začasno finančno pomočjo, gospodinjstva v ranljivih situacijah pa obravnavajo kot “žrtve” trenutnega energetskega sistema. Projekt SOCIALNRG takšna gospodinjstva postavi v ospredje in jih razume kot strokovnjake za izboljšanje sistema in zagotavljanje osnovnih, zanesljivih in cenovno dostopnih energetskih storitev za vse.
Konzorcij SOCIALNRG bo razvil nov in prilagodljiv pristop, ki ga bo preizkusil v treh pilotnih skupnostih neprofitnih stanovanj v Sloveniji, Italiji in Belgiji. Pristop bo temeljil na: participativnem procesu oblikovanja za energetskih skupnosti; spodbujanju izmenjave znanja in izkušenj med pilotnimi lokacijami in razvoju priporočil za premagovanje strukturnih izzivov na področju oblikovanja politik.
Cilji projekta SOCIALNRG so:
- Premisliti in prilagoditi model energetskih skupnosti za sektor socialnih, zadružnih in javnih stanovanj in gospodinjstev, ki se soočajo z energetsko revščino. Cilj je ustvariti obojestransko dobrobit, kjer spodbujamo trajnost, zmanjšujemo stroške energije, v proces odločanja vključujemo ranljiva gospodinjstva in spodbujamo razvoj skupnosti in medsebojnega zaupanja.
- Pristop podkrepiti z domišljenimi metodami sodelovanja in soustvarjanja z ranljivimi gospodinjstvi, saj je to ključno za oblikovanje rešitev, ki upoštevajo lokalne družbene, kulturne in ekonomske dejavnike in odgovarjajo neposredno na prepoznane potrebe.
- Preseči sektorske ločnice in oblikovati Lokalne svetovalne odbore (in vanje vključiti npr. lokalne in regionalne oblasti, socialne službe, organizacije, ki delujejo na področju revščine ipd.), ki bodo spremljali in sodelovali v procesu in pri oblikovanju rezultatov projekta.
Izkušnje iz pilotnih skupnosti bodo zbrane v načrtih za replikacijo, ki bodo imeli skupno metodološko jedro, vendar bodo povsem prilagodljivi specifičnim okoliščinam onkraj sodelujočih držav. Oblikovali bomo tudi izobraževalna gradiva in v času trajanja projekta izvedli izobraževanja v devetih drugih državah EU.
IRI UL v projekt SOCIALNRG prenaša strokovno znanje in metodologijo s področja družboslovja in humanistike, vodi kvalitativne raziskave in aktivnosti sooblikovanja. S prilagojeno metodologijo bomo merili odnos gospodinjstev do energetske revščine in sodelovanja v energetskih skupnostih. Z izvedbo intervjujem, delavnic in drugih metod bomo zbrali ključne podatke ter sooblikovali energetske skupnosti v pilotnih skupnostih. IRI UL vodi delovni sveženj WP2 (vključevanje gospodinjstev in aktivnosti sooblikovanja), usposabljanje (delovna naloga T3.3), sodeluje pri načrtovanju in izvajanju slovenskega pilota v Ravnah na Koroškem ter podpira druge projektne aktivnosti.