Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1.1.2024 – 31.12.2027
Skupni upravičeni stroški
€ 5.680.126,25
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- KU Leuven
- University of Perugia
- Institute for Innovation and Development of University of Ljubljana
- University Hospital RWTH Aachen
- Technion – Israel Institute of Technology
- Masaryk University
- UNStudio
- Elettrica Valeri
- bGrid
- Delta Light
- Rockwool – Group Research and Development
- Green Building Council Italia
- Architects’ Council of Europe
- Workplace Innovation Europe
- BLDG.SYSTEMS
Večina delavcev je nezadovoljnih s skupno zasnovo delovnega mesta, ki lahko škoduje njihovemu zdravju, dobremu počutju, produktivnosti in socialnim odnosom. Tako imenovane “prilagodljive” tehnologije delovnih mest poskušajo obvladovati ta zdravstvena tveganja z avtomatizacijo številnih arhitekturnih stavbnih storitev. Vendar pa zelo primanjkuje konkretnih dokazov o tem, kako je mogoče objektivno izmeriti kratkoročni in dolgoročni vpliv takšnih prilagodljivih arhitekturnih tehnologij na zdravje in dobro počutje ter jih nato primerjati in optimizirati za različne kontekste hibridnih delovnih mest.
Cilj projekta SONATA je zato oblikovati z dokazi podprta priporočila o uporabi arhitekturnega prilagajanja kot tehnološkega posega, ki lahko koristi zdravju in dobremu počutju ljudi na delovnem mestu. Najprej želimo v SONATI izmeriti, količinsko opredeliti in povečati obseg koristi za zdravje in dobro počutje zaradi ločenih in skupnih učinkov najsodobnejših arhitekturnih prilagoditev na štirih različnih slojih strižnih plasti stavb. SONATA bo nato ustvarila empirično znanje o tem, kako je mogoče te številne sočasne prilagoditve preplesti med seboj, da bo njihov vpliv na zdravje in dobro počutje večji od vsote vplivov posameznih slojev. Nazadnje, SONATA raziskuje, kako se je mogoče o teh pozitivnih učinkih pravično pogajati med različnimi – in pogosto nasprotujočimi si – delovnimi situacijami, ki morajo sobivati na skupnem delovnem mestu.
Da bi zagotovili izvedljivost, enostavno sprejemljivost in stroškovno učinkovito izvajanje tako dobljenih priporočil, bo SONATA vključevala proaktivno sodelovanje in kritično analizo dobro premišljenega izbora predstavnikov ključnih ciljnih skupin, kot so delavci, odgovorni za varnost in zdravje pri delu, strokovnjaki OEM in OHP, arhitekti, inovatorji organizacije delovnih mest, proizvajalci prilagodljive tehnologije in svetovalci za certificiranje stavb.