19.11.2024
1. konzorcijsko srečanje Renov-AID: Na poti k celovitim energetskim prenovam
5. in 6. novembra 2024 je v Velenju potekalo prvo konzorcijsko srečanje projekta Renov-AID, sofinanciranega iz programa LIFE. Partnerji so se srečali z namenom oblikovanja jasnih akcijskih načrtov za razvoj celovitih storitev stanovanjskih prenov preko implementacije koncepta ‘vse na enem mestu’ (one stop shop – OSS) v Sloveniji in demonstranja take integrirane storitve za pot prenove občanov v Ljubljani, Kranju in Velenju.
Kljub različnim iniciativam v zadnjih letih, da bi povečali št. celovitih stanovanjskih prenov po Sloveniji, je število energetskih prenov še vedno premajhno, da bi dosegli tako nacionalne kot evropske cilje, ki prispevajo k blažitvi podnebnih sprememb. Projekt Renov-AID stremi k integraciji različnih znanj, orodij in storitev, ki bodo lastnikom stanovanj omogočile enostavnejši, bolj učinkovit in celovit proces prenove. Ključno vprašanje v projektu, ki si ga partnerji zastavljajo je kako zmanjšati ovire, zaradi katerih trenutno lastniki ne izpeljejo prenov domov do konca.
Prvi dan srečanja je bil namenjen izboljšanju delovnega načrta za naslednjih šest mesecev, boljšemu spoznavanju med partnerji ter dogovorom o sistemu notranjega upravljanja projekta. Zaključil se je z interaktivno delavnico o energetskem prehodu Savinjsko-Šaleške regije, kjer so partnerji razpravljali o izzivih, kot so nizka stopnja energetskih prenov (le 10 % stavbnega fonda) in visoka poraba toplote na prebivalca v Velenju, ki je eno od pilotnih mest v projektu.
Drugi dan je bil osredotočen na analizo povpraševanja in ponudbe na področju prenov ter razumevanja poti prenove v pilotnih mestih. Med obravnavanimi temami so izstopale:
- Razumevanje potreb in izzivov lastnikov stanovanj – jasna opredelitev poti prenove je ključna.
- Neodvisnost storitev OSS – spodbujanje kakovosti, in ne določenih ponudnikov.
- Kompleksnost odločanja – začetek v manjšem obsegu in postopno širjenje.
- Razvoj sistema spremljanja in ocenjevanja posameznih storitev.
- Aktivacija deležnikov – politična podpora na lokalni in nacionalni ravni.
Srečanje EU LIFE projekta, ki ga sestavlja konzorcij le slovenskih partnerjev, je vsem prinesel globlje razumevanje potreb in priložnosti v pilotnih mestih, obenem pa jasno usmeritev za nadaljnje delo pri vzpostavitvi mreže OSS v različnih slovenskih občinah. Renov-AID namera za naslednja tri leta je tako, kako lahko s svojo pragmatično vizijo baziranem na konceptu ‘vse na enem mestu’ znatno prispeva k boljši izkušnji prenov za slovenske občane.
IRI UL je koordinator tega projekta ter tudi vodja delovnega paketa odgovornega za implementacijo koncepta v pilotna mesta (LJ, KR, VE) ter vodja delovnega paketa odgovornega za diseminacijo.