04.04.2025
Lahko energetsko revščino uspešno rešujemo z energetskimi skupnostmi? Projekt SocialNRG gostoval v Ljubljani
Energetske skupnosti obnovljivih virov energije (OVE) postajajo vse bolj uveljavljen koncept in praksa v prizadevanjih EU za razogljičenje in decentralizacijo energetskega sistema. Toda – ali so skupnostni projekti doslej uspeli nasloviti energetsko revščino in vključiti energetsko ranljiva gospodinjstva?
To je ključno vprašanje, ki ga naslavljamo v projektu SocialNRG, ki poteka v EU programu LIFE CET. Cilj projekta je zasnovati model energetskih skupnosti za energetsko ogrožena gospodinjstva z nizkimi prihodki. Prizadevamo si za trajnost, zniževanje energetskih stroškov in opolnomočenje gospodinjstev z omejenimi zmožnostmi sodelovanja v tovrstnih skupnostnih iniciativah.
Prvega in drugega aprila je v Ljubljani potekalo drugo srečanje projektnega konzorcija, v katerem sodeluje devet partnerskih organizacij iz Belgije, Italije in Slovenije. Dogodek smo gostili Focus, društvo za sonaraven razvoj, Stanovanjsko podjetje Ravne na Koroškem in IRI UL. Čeprav je projekt še v zgodnji fazi, smo že dosegli pomemben napredek in se soočili tudi z nekaterimi izzivi.
Prvi dan srečanja je bil namenjen pregledu aktivnosti v prvih šestih mesecih trajanja projekta in načrtovanju naslednjih korakov. Med ključnimi dosežki je bila analiza manifestacij energetske revščine v treh pilotnih skupnostih – Mechelen (BE), Cinisello Balsamo (IT) in Ravne na Koroškem (SI). Druga pomembna naloga je bila ocena pripravljenosti in zmožnosti prebivalcev, da se aktivno vključijo v skupnostne energetske pobude. To delo, ki ga vodi IRI UL, je temeljilo na kombinaciji vprašalnikov, polstrukturiranih intervjujev, opazovanja z udeležbo in fokusnih skupin. Raziskovalne aktivnosti so ponudile vpogled v vsakodnevne izkušnje, pričakovanja in potrebe ranljivih prebivalcev v pilotnih skupnostih. Na podlagi ključnih spoznanj trenutno poteka proces soustvarjanja s prebivalci, ki bo temeljno pripomogel k razvoju pilotnih energetskih skupnosti in drugih rešitev v projektu SocialNRG.
Naše izhodiščne raziskave so pokazale, da obstoječe pravne in strokovne definicije energetske revščine pogosto ne zajamejo pomembnih odtenkov vsakdanjega življenja ranljivih gospodinjstev v naših pilotnih skupnostih. To sproža pomembna vprašanja: Kako lahko energetsko revščino in ranljivost razumemo v praksi, če jo želimo učinkovito nasloviti? Kako lahko v razvojni proces smiselno vključimo ljudi, ki se vsakodnevno soočajo z materialno prikrajšanostjo, zaradi katere so njihove zmožnosti in pripravljenost za sodelovanje v aktivnostih, ki se jim morda zdijo težko razumljive ali nepomembne za njihov neposredni vsakdan, omejene? Vsekakor pa drži, da imajo naše tri pilotne skupnosti zelo različne družbeno-ekonomske okoliščine. To za projektne partnerje sicer predstavlja izziv, hkrati pa pomeni tudi priložnost za razvoj prenosljivih in celovitejših rešitev.
Drugi dan srečanja je bil posvečen terenskim obiskom. Dopoldne smo preživeli v novozgrajeni soseski Novo Brdo, ki sta jo razvila Stanovanjski sklad RS (SSRS) in Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana (JSS MOL). Od predstavnikov obeh institucij smo izvedeli, kako si prizadevajo za pravičen in zdrav stanovanjski trg v Ljubljani in širše. Prisluhnili smo tudi predstavnici Eko sklada in se seznanili s sistemom državnih spodbud in shem financiranja, s katerimi Slovenija naslavlja energetsko revščino (npr. program Zero500). V zaključku je predstavnik projekta Renov-AID predstavil še razvoj modela vse-na-enem-mestu za celovite prenove stavb v treh večjih slovenskih občinah: Ljubljani, Kranju in Velenju.
V drugem delu dneva smo obiskali novoustanovljeno energetsko skupnost v stanovanjski stavbi na Smoletovi ulici. Gre za navdihujoč primer pobude, ki jo vodijo stanovalci s podporo Stanovanjskega podjetja Ljubljana (SPL). Njihova zgodba nam je dala dragocen vpogled v to, kaj je ključno za uspeh tovrstnih iniciativ – med drugim vloga ‘lokalnih junakov’, ki znajo povezati in motivirati skupnost za prehod v pravično energetsko prihodnost.
Spremljajte nas za nadaljnje novice o projektu SocialNRG, medtem pa vabljeni k obisku našega LinkedIn profila in projektne spletne strani.