11.06.2025
Načrtovanje soustvarjalnega pristopa v pilotni soseski Mechelen v Belgiji
V sklopu projekta SOCIALNRG, ki poteka v EU programu LIFE, je IRI UL ponovno odpotoval v Mechelen. Namen podpornih metodoloških obiskov je skupno preoblikovanje soustvarjalne metodologije v konkretne načrte za delo s prebivalci v pilotni soseski Kriekerijvelden. O prvem obisku v belgijskem in italijanskem pilotu si lahko preberete tukaj.
Pilotna soseska Kriekerijvelden
V Mechelenu pri projektu sodelujeta dva partnerja: Woonland, lokalni ponudnik socialnih neprofitnih stanovanj, in Klimaan, lokalna neprofitna organizacija in zadruga za obnovljive vire energije. Pilot preverja izvedljivost uvedbe omrežja daljinskega ogrevanja, ki bi omogočilo prehod z zemeljskega plina na geotermalno energijo, eden izmed ciljev je tudi nadgraditi vse bivalne enote na energetski razred A. Kriekerijvelden je sicer raznolika in razvijajoča se soseska, sestavljena iz 149 stanovanjskih enot: 71 jih upravlja Woonland, 78 pa jih je v zasebni lasti.
Projekt SOCIALNRG stremi k oblikovanju energetskih skupnosti s posebnim poudarkom na energetsko ranljivih gospodinjstvih, ki živijo v socialnih, neprofitnih ali cenovno dostopnih stanovanjih. Njihovo vključevanje v energetski prehod je zato ključnega pomena.
V prihajajoči študiji bodo ocenili geotermalni potencial, potrebno infrastrukturo in pripravili strateški načrt za implementacijo sistema daljinskega ogrevanja. Poleg tehničnih vidikov bo študija upoštevala tudi raznovrstne družbene dejavnike, da bi zagotovila vključujočo in izvedljivo pot naprej.
Soustvarjanje kot temeljna metodologija
4. in 5. junija 2025 se je naša antropologinja, Sara Arko, v Mechelenu sestala s predstavniki belgijskih partnerskih organizacij, da bi pripravili načrt za izvedbo druge delavnice prebivalci pilotne soseske. Participativne delavnice predstavljajo osrednji element metodologije SOCIALNRG, saj lokalnim skupnostim omogočajo oblikovanje energetskih modelov, ki odražajo njihove potrebe, želje in družbeni kontekst.
Delavnice so zasnovane tako, da informirajo izvedbo projektnih aktivnosti in investicijskih odločitev; prispevajo k oblikovanju priporočil in načrtov, ki jih je mogoče prilagajati in širiti po Evropi, ter opolnomočijo prebivalce, še posebej energetsko ranljiva gospodinjstva, z vključevanjem v proces načrtovanja in izvedbe.
Druga soustvarjalna delavnica bo temeljila na vpogledih iz predhodnih raziskovalnih izsledkov (intervjuji, fokusne skupine in prva delavnica). Prebivalce soseske bodo povabili k soustvarjanju scenarijev, ki bodo naslavljali tako energetske komponente (na primer vzpostavitev geotermalnega daljinskega ogrevanja in vloge gospodinjstev v tem procesu) kot družbene razsežnosti (npr. sosedska povezanost, sodelovanje, souporaba energije).
Krepitev družbenih vezi skozi sodelovanje
V okviru obiska je ekipa obiskala tudi novozgrajen projekt socialnih stanovanj in sosesko Otterbeek, s katerima upravlja Woonland, kot primera preteklih uspešnih projektov na področju socialnih stanovanj, obnovljivih virov energije in lokalnega povezovanja. Soseska Otterbeek, del projekta EU LIFE TANDEMS, je bila nedavno izbrana za prejemnico nagrade Local Energy Action Award v okviru EUSEW 2025!
Podobno ima participativni proces v Mechelenu ključno vlogo pri zagotavljanju, da se infrastrukturne investicije uresničujejo v skladu z vrednotami skupnosti in da je prehod na obnovljive vire energije pravičen in vključujoč. Vključevanje prebivalcev, še posebej najbolj ranljivih, je bistveno za uspeh pilota in širšega poslanstva SOCIALNRG.
Rezultati druge delavnice bodo tako med drugim neposredno prispevali k razvoju kazalnikov uspešnosti, gradiv za krepitve kapacitet in k sooblikovanju vizije energetske skupnosti v soseski Kriekerijvelden.