13.01.2024
Zaključili smo projekt NRG2peers – skupnosti OVE in priložnosti medsebojnega trgovanja
Obnovljivi viri energije omogočajo aktivno vlogo državljanov in skupnosti v energetskem sistemu. Energetske skupnosti so eden izmed pomembnih instrumentov za doseganje ciljev EU na področju zagotavljanja pravičnega energetskega prehoda, zmanjšanja emisij toplogrednih plinov ter povečevanja rabe obnovljivih virov energije. Z novembrom 2023 smo po 39-ih mesecih zaključili projekt NRG2peers. Projekt se je osredotočal na razvoj podpornih orodij za vzpostavljanje in obratovanje energetskih skupnosti nove generacije, ki bodo delovale po sodelovalnem načelu »peer-to-peer« (P2P), torej okrepljene medsebojne izmenjave električne energije ali trgovanja z električno energijo. Projekt je vključeval 15 organizacij iz petih evropskih držav (Belgija, Italija, Nizozemska, Slovenija in Španija), vodila pa ga je nizozemska organizacija HUYGEN INGENIEURS & ADVISEURS B.V.
V projekt je bilo vključenih tudi devet pilotnih skupnosti iz štirih evropskih držav. Poleg tega, da so vpete v različne nacionalne regulativne okvirje, so tudi v različnih fazah delovanja – nekatere so šele v fazi načrtovanja, druge imajo denimo že večletne izkušnje s pametnim omrežjem. Takšna je na primer »najbolj trajnostna plavajoča soseska v Evropi« Schoonschip v Amsterdamu. Poleg tega imajo tudi različne družbeno-ekonomske kontekste – v nekatere so vključene tudi bivalne enote iz mreže javnih stanovanjskih skladov, v eni gospodinjstev sploh ni. Izključno za namen etnografske raziskave, tj. terenske raziskave o načinih življenja in navadah, povezanih s proizvodnjo in rabo energije, je v projekt NRG2peers vključena tudi slovenska samooskrbna skupnost Luče, ki je sicer nastala kot demonstracijski primer v projektu Compile (Obzorje 2020).
Ena izmed projektnih aktivnosti, ki jo je v projektu NRG2peers vodil IRI UL, je bila kvalitativna etnografska raziskava v skupnostih, v katero so bili vključeni tako člani skupnosti kot tudi predstavniki organizacij, ki imajo pomembno vlogo pri razvoju, upravljanju in delovanju skupnostnih projektov na področju energije (načrtovalci politik, upravniki stanovanjskih objektov, občine, distributerji in dobavitelji električne energije, dobavitelji opreme itd.). IRI UL je v projektu NRG2peers vzpostavil metodologijo in vodil pristop razvoja po meri ljudi.
Na podlagi ugotovitev projektnih raziskav, ki so vključevale tudi analizo pravnega in regulativnega okvirja v sodelujočih državah, razvoj priporočil za ukrepe in analizo priložnosti za razvoj trga prožnosti ter novih generacij energetskih skupnosti, ki bodo trgovale z energijo ali s prožnostjo, je razvidno, da obstajata tako interes kot tudi potreba po reševanju izzivov na področju preobremenjenosti distribucijskega omrežja in vključevanja spremenljivih obnovljivih virov elektrike. Obenem pa je na tem področju seveda še precej nejasnosti: pravni okvir je kompleksen in se spreminja, na nivoju operaterjev distribucijskega sistema trg storitev prožnosti še ni dorečen, ponekod tudi ni enoznačnih poslovnih modelov za uspešno oblikovanje naprednejših oblik energetskih skupnosti, v mnogih državah pa tudi podporno okolje še ni dovolj utrjeno in razvejano (npr. enotne točke za pridobivanje informacij, usmerjanje zainteresiranih državljanov, ustrezne finančne spodbude ipd.). Izkušnje iz evropskih energetskih skupnosti kažejo, da tovrstni projekti še niso običajni, zato so za njihovo uspešno delovanje pomembni tako politična volja, zakonodajna prilagodljivost v obliki regulativnega peskovnika, ki dovoljuje in podpira eksperimentalne projekte, kot tudi pripravljenost gospodarstva za preizkušanje novih poslovnih modelov.
V projektu NRG2peers so tako med drugim nastala priporočila za oblikovalce politik in priporočila za razvoj energetskih skupnosti. Vsa gradiva so dostopna na projektni spletni strani. Poleg tega so partnerji razvili tudi zbir orodij za podporo nastajanju novih skupnosti, tudi takšnih po načelu »peer-to-peer«, in sicer:
- orodje za oceno pripravljenosti na trgovanje v energetskih skupnostih (Readiness Level Indicator Tool)
- svetovalna platforma (NRG2peers Advisory App)
- odprta podatkovna rešitev, ki omogoča dostop do podatkov energetskih skupnosti.