Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
01.10.2023 – 31.10.2026
Skupni upravičeni stroški
€ 1 457 655
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Izziv
EENOVA se ukvarja z reševanjem ključnih izzivov, povezanih z veliko odvisnostjo prehranske verige od fosilnih goriv. Glavni cilji se vrtijo okoli spodbujanja energetsko učinkovitih rešitev, ocenjevanja in izboljševanja energetske učinkovitosti, povečanja uporabe obnovljivih virov energije in hkratnega zmanjševanja ogljičnega odtisa v petih regionalnih vrednostnih verigah, ki zajemajo pet različnih živilskopredelovalnih podsektorjev in držav. Te vrednostne verige in njihove lokacije so naslednje:
- Pekarna – Avstrija (AT)
- Meso – Romunija (RO)
- Voda in brezalkoholne pijače – Litva (LT)
- Vinarstvo – Bolgarija (BG)
- Mleko in mlečni izdelki – Slovenija (SI)
Cilj
Glavni cilj projekta EENOVA je usmerjati podjetja, ki delujejo v teh vrednostnih verigah, k uresničevanju in izvajanju prilagojenih energetskih izboljšav.
Naša metodologija se osredotoča na izkoriščanje edinstvenih regionalnih značilnosti teh vrednostnih verig, ki jih sestavljajo predvsem mala in srednje velika podjetja ter večja podjetja. To dosežemo z opredelitvijo skupnih korakov, ki spodbujajo ozaveščenost, sodelovanje in učinkovito izvajanje energetsko učinkovitih praks med posameznimi podjetji, ki pripadajo določenim vrednostnim verigam predelave hrane. Pri tem osredotočanju na posamezne in medsebojno povezane pogoje znotraj vrednostnih verig upoštevamo regionalne razlike v zakonodaji, standardizaciji in poslovnih okoljih.
Namen
Na podlagi uspehov naših petih študij primerov bo EENOVA razvila prilagodljiv model ponovitve, ki ga je mogoče uporabiti za druge vrednostne verige v istih ali različnih regijah in sektorjih. Sprejetje tega modela bo olajšano z dejavnim vključevanjem ključnih zainteresiranih strani, vključno s sektorskimi združenji in predstavniki finančnega sektorja.
Poleg tega naši projektni partnerji tesno sodelujejo pri iskanju inovativnih rešitev, ki vključujejo tehnološke izboljšave, trajnostne poslovne modele in potrebne ukrepe politike. Namen tega sodelovanja je okrepiti živilskopredelovalne podsektorje in jim omogočiti, da sprejmejo energetsko učinkovite prakse in postanejo energetsko pametni.