Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
1.5.2024 – 30.4.2027
Skupni upravičeni stroški
€ 1. 170.375,00
Spletna stran in družbena omrežja projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- Institute for Innovation and Development of University of Ljubljana (IRI UL)
- Institute of Communication & Computer Systems (ICCS) of the National Technical University of Athens (NTUA)
- University of Zagreb Faculty of electrical Engineering and Computing
- Faculty of Electrical Engineering, Computer Science and Information Technology Osijek
- Petrol Group
Projekt SynGRID si prizadeva izboljšati institucionalne in regionalne inovacije z izkoriščanjem rezultatov zaključenih projektov Horizon 2020 in tekočih projektov Horizon Europe. Kombinacija valorizacije rezultatov raziskav s poudarkom na izboljšanju upravljanja, opaznosti in nadzorljivosti nizkonapetostnih omrežij ob upoštevanju povečane integracije obnovljivih virov energije bo združena s preglednim deljenjem znanja za spodbujanje močnejšega sodelovanja med priznanimi raziskovalnimi in inovacijskimi institucijami ter prejemniki sredstev Horizon Europe na Hrvaškem, v Grčiji in Sloveniji. Rezultat mednarodnega sodelovanja se bo udejanjil v skupnih predlogih projektov ERDF, HE in LIFE, ki bodo poskušali premostiti vrzel med evropskimi in regionalnimi finančnimi mehanizmi.
Za odklepanje celotnega potenciala akterjev na področju raziskav in inovacij bo projekt SynGRID uporabil večplastno strategijo za krepitev zmogljivosti, podprto z obsežno analizo, ki bo vključevala pregled potrjenih rezultatov raziskav iz projektov Horizon ter oceno trenutne tehnološke krajine na Hrvaškem, v Grčiji in Sloveniji za prepoznavanje področij, ki potrebujejo posege. SynGRID bo vključil ključne deležnike, vključno z distribucijskimi operaterji (DSO), regionalnimi oblastmi, malimi in srednje velikimi podjetji v energetskem sektorju ter raziskovalnimi institucijami.
Hrbetnica deljenja znanja je strukturirana okoli ključnih projektov, kot so H2020 – COMPILE in X-FLEX, ter HE – STREAM in OPENTUNITY, kjer so partnerji delovali kot koordinatorji ali tehnični koordinatorji, ponujajoč napredne vpoglede v temo optimizirane okrepitve omrežja in napredne nadzorljivosti za omogočanje velikega deleža obnovljivih virov energije v obstoječem, preobremenjenem omrežju DSO skupaj z algoritmi za pravično delitev omejene zmogljivosti.