Razpis za zbiranje predlogov
Trajanje
01.01.2023 – 31.12.2025
Skupni upravičeni stroški
€ 800 000.00
Spletna stran projekta
Kontaktna oseba na IRI UL
Konzorcij projekta
- Vrije Universiteit Amsterdam (koordinator)
- Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani (SI)
- University of Ljubljana (SI)
- Maseno University (Kenya)
- South Eastern Kenya University (Kenya)
- Mbarara University of Science and Technology (Uganda)
- Makerere University (Uganda)
- Universitat Rovira i Virgili (SP)
Izziv
Podnebne spremembe so ena največjih groženj za prihodnost našega planeta. Učinki so vse bolj očitni v različnih sektorjih in regijah po vsem svetu, vpliv podnebnih sprememb na prehranske sisteme v Afriki pa je že zdaj enormen. Prehranski sistemi v Afriki se hitro razvijajo, predvsem zaradi rasti prebivalstva in vse večje urbanizacije. A je rast večinoma netrajnostna, kar ima negativne posledice za okolje in zdravje ljudi. Zato je nujno treba okrepiti trajnost afriških prehranskih sistemov in jih prilagoditi podnebnim spremembam.
Visokošolsko izobraževanje ima ključno vlogo pri opremljanju prihodnjih voditeljev z znanjem, orodji in spretnostmi, ki so potrebni za krepitev trajnosti afriških prehranskih sistemov. Z interdisciplinarnim in na dokazih temelječim učenjem lahko visokošolske ustanove prispevajo tako, da zagotovijo diplomante, ki bodo sposobni reševati resnične trajnostne izzive. S sodelovanjem z različnimi zainteresiranimi stranmi ter spodbujanjem raziskav in inovacij lahko visoko šolstvo prispeva h krepitvi trajnosti afriških prehranskih sistemov in njihovi prilagoditvi izzivom podnebnih sprememb.
Namen
Projekt INSSPIRE spodbuja z dokazi podprto vključujoče izobraževanje za trajnostni razvoj z izgradnjo znotrajuniverzitetnih zmogljivosti, krepitvijo sodelovanja med univerzo in skupnostjo ter krepitvijo meduniverzitetnih partnerstev. Njegov cilj je razviti zmogljivosti visokošolskega osebja za izvajanje predmetov in modulov o prehranskih sistemih in podnebnih spremembah ter opremiti študente z veščinami in resničnimi izkušnjami za preoblikovanje prehranskih sistemov in njihov prihodnji uspeh na trgu dela.
Ključni cilji
- Krepitev znotrajuniverzitetnih zmogljivosti na ravni programa in institucionalni ravni na štirih partnerskih univerzah v Keniji in Ugandi.
- Krepitev sodelovanja med univerzami in skupnostjo za zagotavljanje družbene ustreznosti učnih programov na temo prehranskih sistemov in podnebnih sprememb.
- Krepitev meduniverzitetnih partnerstev prek sodelovanja jug-jug in tristranskega sodelovanja (SSTC). Razvoj in izmenjava inovativnih pristopov k poučevanju in učenju za trajnostni razvoj.