V letu 2018 še intenzivneje povezujemo znanost z gospodarstvom in se odzivamo na družbene in okoljske izzive. Sodelujemo namreč v treh evropskih projektih, ki združujejo različne pristope k izboljšanju energetske učinkovitosti v stavbah. Z boljšo energetsko učinkovitostjo pa ne zmanjšujemo le stroškov energije in vzdrževanja, lokalnih izpustov in škodljivih vplivov na okolje. Učinkovita energetska obnova je tudi pomemben korak k bolj zdravemu in prijetnemu bivalnemu okolju in ugodno vpliva na počutje in zdravje uporabnikov stavb.
V projektu MOBISTYLE (Obzorje 2020) inženirji in antropologi skupaj raziskujejo načine, na katere bi lahko s pomočjo informacijskih in komunikacijskih tehnologij in podatkov, ki jih pridobimo z meritvami, spodbujali uporabnike stavb k bolj energetsko varčnemu in sočasno zdravemu načinu življenja. Cilj projekta EduFootPrint (Interreg Mediterranean) je razvoj inovativnega modela za ocenjevanje in upravljanje stavb, ki bo omogočal zniževanje ogljičnega odtisa v šolah. V projektu PEOPLE (Erasmus+) pa skupina študentov s področja družboslovja in humanistike v aplikativni raziskavi uporablja k ljudem usmerjene pristope in metode za izboljšanje energetskega informacijskega sistema, ki spremlja porabo energije v stavbah.
V novicah najprej poročamo o uspešni energetski obnovi in učinkovitem energetskem upravljanju na Ekonomski fakulteti, ki sta občutno znižala porabo in stroške energije ter izboljšala kakovost bivalnega okolja. O priložnostih in izzivih sodelovanja med univerzami in gospodarstvom smo govorili na tematskem srečanju projektov v shemi Koalicij znanja programa Erasmus+ v Bruslju. Izkušnje na področju projektnega učenja in na delu utemeljenega učenja pa smo predstavili na srečanju dveh evropskih projektov na Fakulteti za družbene vede.