Ste se že srečali z izrazom živi laboratoriji? Leta 2006 so v Helsinškem manifestu, ki je nastal med predsedovanjem Finske Evropski uniji, predlagali žive laboratorije za nov model raziskovalno-razvojnega in inovacijskega sistema EU. Zdi se, da ta k uporabniku usmerjen »ekosistem« odprtega inoviranja ni le ena izmed modnih »brenčavk«; v številnih projektih žive laboratorije uspešno uporabljajo kot spodbudno okolje za oblikovanje novih rešitev. Več o konceptu v naši prvi novici, v videoposnetku pa predstavljamo model učnega laboratorija v vsakdanjem okolju in izkušnje Univerze v Ljubljani na področju interdisciplinarnega povezovanja in problemsko naravnanega projektnega dela študentov.
Vključevanje ljudi v razvoj storitev ali izdelkov je tudi eno izmed načel metodologije agilnega menedžmenta, ki se pogosto uporablja pri razvoju programske opreme. Ali lahko to metodologijo razumemo tudi kot okvir za vodenje interdisciplinarnih projektov, v katerih imamo opravka s kompleksnimi sistemi in dinamičnimi okolji? V novici z delavnic projektne skupine PEOPLE (Erasmus+) boste izvedeli več o pristopih soustvarjanja in srečanju z metodologijo Scrum.
Da se bomo kot uporabniki stavb Univerze v Ljubljani dobro počutili in da bi zagotovili čim bolj zdravo notranje okolje, hkrati pa z zmanjšanjem ogljičnega odtisa poskrbeli še za okolje, moramo vzpostaviti učinkovit sistem energetskega upravljanja. Osebje devetih fakultet UL se je udeležilo osvežitvenega tečaja uporabe sistema energetskega knjigovodstva, ki pomeni prvi korak k obvladovanju porabe energije v univerzitetnih stavbah.